O inspiracjach

IMG_372411Moją najważniejszą inspiracją jest zamiłowanie do przyrody. Tworzone przeze mnie prace nawiązują swoją estetyką do form naturalnych – błękitne patery z reliefem niczym morskie fale, piaskowe misy z wzorem przypominającym słoje starego drewna lub zielone jak omszały pień.
Ulubiona tematyka to figurki zwierząt naszych lasów i pól: przepiórki, gawrony, wilgi, sowy i salamandry.
Odrębną grupę stanowią koty, gdyż mieszkam z dwoma przedstawicielami tego gatunku (kot domowy) i na co dzień podziwiam ich perfekcyjną doskonałość. Prawdziwym wyzwaniem jest uchwycenie kociej natury w małej formie rzeźbiarskiej.
Sam proces tworzenia przedmiotu w glinie wymaga wyciszenia i równowagi wewnętrznej i jak mawiał Mistrz, jest jak medytacja. Glina to niezmiernie przyjazny materiał, posiada jednak swoje specyficzne właściwości i przestrzeganie pewnych zasad jest nieodzowne. Podstawy rzemiosła i bezcenne informacje z nim związane zawdzięczam p. Krzysztofowi Dzienkiewiczowi, p. Stanisławowi Tworzydło, p. Jackowi Świeckiemu.
W swoich pracach dążę do uzyskania harmonii pomiędzy formą i detalem – kolorem, fakturą, kontrastem. Czasem myślę, że udaje mi się to osiągnąć, a dodatkowo świadomość, że moje prace towarzyszą Państwu na co dzień, jest dla mnie źródłem ogromnej satysfakcji.